
Specjalizacje
Fuzje i przejęcia (M&A)
Kompleksowe wsparcie prawne firm przy podziałach i połączeniach, transakcjach typu joint venture oraz kupnie i sprzedaży akcji oraz tworzeniu holdingów i grup kapitałowych.
Każda firma przechodzi przez różne etapy biznesowego rozwoju. Czasami warto skorzystać z nadarzającej się okazji i połączyć siły z innym podmiotem, np. kupując udziały lub tworząc joint venture na potrzeby realizacji konkretnego projektu lub też holding czy grupę kapitałową dla dalszego rozwoju biznesu. Zdarza się też, że wspólnicy podejmują decyzję o prowadzeniu dalszej działalności osobno. Wówczas trzeba firmę podzielić, spłacić partnera biznesowego lub korzystnie sprzedać swoje akcje.
Wspieramy przedsiębiorców z sektorów FinTech, finansowego i technologicznego na każdym z tych etapów, począwszy od kompleksowego badania due diligence, wspierając w negocjacjach i dbając o dokumentację korporacyjną.
Funkcjonowanie spółek opiera się w dużej mierze na Kodeksie spółek handlowych (KSH), ale także na szeregu innych aktów prawnych, takich jak:
- Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów;
- Ustawa prawo przedsiębiorcy;
- Ustawa o rachunkowości;
- Kodeks Cywilny;
- Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym;
- w zakresie posiadanych licencji i zezwoleń, np. na świadczenie usług płatniczych – również na szeregu innych ustaw, takich jak Ustawa o usługach płatniczych, Ustawa Prawo bankowe, Prawo Telekomunikacyjne.
Nasze doradztwo obejmuje wszystkie rodzaje transakcji dotyczących łączenia i podziału spółek, zbiorczo określanych jako fuzje i przejęcia (M&A):
- łączenie i podział spółek;
- transakcje typu joint venture;
- sprzedaż akcji lub udziałów;
- tworzenie holdingów konsorcjów i grup kapitałowych;
- due diligence inwestorów i sprzedających.
- Jak bezpiecznie kupić lub sprzedać udziały w spółce FinTech?
- Jak podwyższyć kapitał zakładowy spółki i przeprowadzić emisję akcji?
- Czy i jaką formę prawną przyjąć na potrzeby realizacji wspólnych przedsięwzięć?
- Jak włączyć spółkę FinTech w struktury holdingu lub grupy kapitałowej?
- Jak sprawdzić potencjalnego partnera biznesowego przed wspólnym przedsięwzięciem?
- Dlaczego warto przeprowadzić badanie due diligence, jak zrealizować je poprawnie?
- Jakie korzyści dla inwestycji przyniosą list intencyjny, memorandum inwestycyjne i umowa inwestycyjna?
- Jak długo trwa proces łączenia się spółek i jaki model połączenia uznać w danym przypadku za najkorzystniejszy?
- Wspieramy klientów na każdym etapie transakcji od jej planowania i ustalenia struktury aż po doradztwo potransakcyjne.
- Przeprowadzamy due diligence inwestorów i sprzedających.
- Uzgadniamy z klientem zakres due diligence w celu przedstawienia klientowi obrazu sytuacji finansowej, podatkowej, prawnej i organizacyjnej przedsięwzięcia.
- W efekcie przeprowadzonego due diligence przedstawiamy klientowi listę ryzyk prawnych, finansowych, podatkowych i ich wpływ na transakcję.
- Opracowujemy model prawny transakcji.
- Doradzamy w wycenie przedsiębiorstwa w zależności od wybranej formy finansowania.
- Opracowujemy dokumentację ofertową dla potencjalnych inwestorów.
- Prowadzimy negocjacje z instytucjami oraz potencjalnymi inwestorami od wstępnych rozmów aż do zamknięcia całego procesu.
- Tworzymy i opiniujemy projekty dokumentacji transakcyjnej, takie jak listy intencyjne, porozumienia o zachowaniu poufności (NDA) oraz umowy sprzedaży udziałów lub akcji (SPA).
- Opracowujemy dokumentację transakcji joint venture (joint venture agreements) oraz umowy o współpracy akcjonariuszy (shareholders’ agreeements).
- Reprezentujemy klientów przed sądami i urzędami.
- Dbamy o ochronę danych przedsiębiorstwa na każdym etapie projektu.
- Wspieramy nowo powstałe podmioty na etapie po-transakcyjnym.
Wspieramy polskich, europejskich i międzynarodowych przedsiębiorców z branży FinTech, sektorów technologicznego i finansowego, w tym realizujących projekty związane z kryptowalutami i tokenizacją, w kupnie i sprzedaży akcji, tworzeniu podmiotów typu joint venture, holdingi i grupy kapitałowe. Wspieramy kupujących i sprzedających w projektowaniu i realizacji badań due diligence, tworząc na ich podstawie sugestie minimalizacji ewentualnych ryzyk.
