Nowe technologie i IT

Doradzamy w prawnych aspektach wdrażania rozwiązań IT i nowych technologii

Prawnicy kancelarii specjalizują się w prawnych aspektach wdrażania rozwiązań IT i nowych technologii. Wraz z rozwojem technologii, w tym sieci blockchain czy sztucznej inteligencji pojawia się coraz więcej innowacji i możliwości na ich zastosowanie. Regulacje prawne nie nadążają jednak za otaczającą nas rzeczywistością, w szczególności w tak nowatorskich dziedzinach.

Przedsiębiorcy z obszaru FinTech, LendTech i e-commerce oraz sektora bankowo-finansowego potrzebują wsparcia prawników, którzy znają przepisy oraz potrafią kreować i dopasować istniejące rozwiązania prawne do nieuregulowanych jeszcze obszarów. Dostarczamy naszym klientom rozwiązania, które zmniejszają ryzyko prawne, związane z realizowanym projektem z obszaru nowych technologii. Pomagamy we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań tworząc ramy prawne dla planowanych przedsięwzięć.

Co oferujemy?

W oparciu o krajowe, europejskie i międzynarodowe regulacje dotyczące prawa nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji (AI), technologii blockchain, kryptoaktywów, oferujemy wsparcie prawne dla branż FinTech, LendTech, e-commerce oraz sektora bankowo-finansowego jak i branży IT. W oparciu o regulacje polskie i europejskie, w tym dokumenty takie jak:

szczegółowe regulacje branżowe, w tym:

nadchodzące regulacje, w tym:

Pomagamy wdrażać nowoczesne rozwiązania technologiczne, niejednokrotnie zmieniające oblicze sektora bankowo-finansowego.

Podkreślić należy, że nie rzadko brak jest uregulowań prawnych czy też dopiero trwają prace legislacyjne w obszarze nowych technologii, jak w przypadku unijnego Rozporządzenia w sprawie sztucznej inteligencji, określanego jako Artificial Intelligence Act (AI Act). W świetle prac nad tym dokumentem bardzo wiele obecnych rozwiązań czy systemów w branży FinTech z zakresu automatycznej oceny zdolności kredytowej lub też zautomatyzowanych modeli scoringowych może zostać uznanych za systemy AI (ze względu na szeroką definicję), a w konsekwencji również i za systemy AI wysokiego ryzyka (ze względu na definicję systemu AI wysokiego ryzyka). W konsekwencji takie rozwiązania czy systemy z zakresu oceny zdolności kredytowej będą musiały spełniać wiele dodatkowych wymogów określonych w rozporządzeniu. Przedsiębiorcy zobowiązani będą do przeprowadzenia oceny ryzyk, jakie niosą ze sobą rozwiązania oparte o AI, będą zobowiązani do przekazywania użytkownikom jasnych informacji o systemie sztucznej inteligencji.

Zaawansowane prace prawodawcze prowadzone są także i w celu uregulowania szeroko pojętego rynku krytoaktywów. W szczególności należy zwrócić uwagę na projekt aktu w sprawie rynków kryptoaktywów (MICA), który to stanowić będzie rewolucję dla dużej części branży krytoaktywowów w Europie. Nie ulega wątpliwości, że wiele projektów wykorzystujących krytowaluty, będzie miało dostosować się do nowej rzeczywistości prawno- regulacyjnej, jaka to nastanie wraz z wejściem w życie rozporządzenia MICA.

Dlatego wspierając klientów w procesie wdrażania nowych rozwiązań technologicznych odpowiadamy na pytania i proponujemy praktyczne i ograniczające ryzyko rozwiązania, uwzględniające obecne realia biznesowe jak i planowane akty prawne. Jeśli zastanawiasz się lub masz wątpliwości:

skontaktuj się z naszymi prawnikami, którzy specjalizują się w zagadnieniach dotyczących nowych technologii i IT, a w szczególności w zakresie technologii blochchain, kryptowalut i sztucznej inteligencji.

Wybrane usługi

Komu doradzamy

Specjalizujemy się w doradztwie dla branży FinTech, LendTech, e-commerce oraz sektora bankowo-finansowego w zakresie wdrażania rozwiązań technologicznych opartych w szczególności o sieć blockchain i sztuczną inteligencję.

Pomagamy przedsiębiorcom planującym założyć kantor kryptowalut lub giełdy kryptowalut oraz w zakresie obrotu walutami wirtualnymi.

Doradzamy twórcom oprogramowania i aplikacji chronić ich własność intelektualną. Mamy bogate doświadczenie w obsłudze biznesów internetowych, start-upów i software house.

Monitorujemy ustawodawstwo i orzecznictwo dotyczące sektora nowych technologii i IT w Polsce, Unii Europejskiej i krajach spoza UE. Zachęcamy do lektury naszego bloga, na łamach którego dzielimy się praktycznym doświadczeniem, zdobywanym w trakcie realizacji różnorodnych projektów.

 

Sprawdź nasze doświadczenie

DANE KONTAKTOWE

kancelaria

ul. Odyńca 7/13
02-606 Warszawa

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Dzielimy się naszą fachową wiedzą oraz doświadczeniem.Bądź pierwszym, który się dowie o naszych inicjatywach, spotkaniach ze specjalistami Kancelarii i zmianach w prawie, istotnych dla działalności Twojej branży. Zachęcamy do lektury i subskrypcji naszego newslettera.

Uzupełnienie powyższego pola oznacza zgodę na otrzymywanie od Kancelarii Radcy Prawnego Monika Macura newslettera drogą e-mailową. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Dane osobowe osób zapisujących się na newsletter są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą e-mailową. Zapoznaj się z zasadami przetwarzania Twoich danych osobowych.